CLO a DPH na Aliexpressu - Skryté odkazy Aliexpress

CLO a DPH na Aliexpressu

Pokud jste se rozhodli objednávat zboží ze zahraničí, v našem případě z Aliexpress , je důležité myslet nejen na to, že jste ušetřili spoustu peněz, ale i na případné další náklady s tím spojené. Směřuji tím k nákladům jako je CLO a DPH. Před objednáním zboží byste si měli mít jasno v tom, kdy budete platit poplatky, jaké poplatky budete platit a proč byste vlastně něco platit měli? V případě, že nevíte na některou z těchto otázek odpovědět, tak je tento článek přesně pro Vás.

1. Co je to DPH?

DPH nebo daň se platí při objednávkách, jejichž celková hodnota (tedy cena zboží i s poštovným) je vyšší než 22 EUR. V tomto případě je to 21% z celkové částky. V zemích Evropské unie je nutnost platit DPH nad 22 eur všude stejná. Jediné odlišnosti jsou v konečné výši DPH. Například na Slovensku je to 20% a v Německu jen 19%.

 

2. Co je to CLO?

CLO nebo celní poplatek se vybírá při objednávkách, jejichž vlastní hodnota (tedy jen samotná cena zboží) je vyšší než 150 EUR. Výše cla se liší v závislosti o jaké zboží se přesně jedná.

 

3. Kdy tedy budu platit poplatky?

Clo a DPH jsou poplatky, které se týkají všech objednávek ze zemí třetího světa. To, ale neznamená, že zrovna ta vaše objednávka bude zpoplatněna. O čem vlastně mluvím?

Celnice jako taková, nemá reálný přehled o tom, co se ve vaší objednávce nachází, dokonce netuší ani cenu. Může se tedy stát, že i když byla vaše objednávka dražší než 22 eur, přijde k vám bez problémů a bez poplatků domů. Jak je to možné?

  • Celník odchytí váš balíček, ve kterém byly letní šaty za 25 eur. Na balíku je však napsáno – 2 trička a cena 15 eur. Balík je malý, váha přibližně odpovídá 2 tričkům a celník nemá co řešit. Pro jistotu to ještě nechá projet rentgenem, jestli tam náhodou nebude něco jiného. Rentgen sice hodně ukáže, ale rozhodně vám neukáže zda je tam poskládané tričko nebo šaty. V tomto případě tedy celník propouští balíček k vám domů.

Co kdyby si ani po rentgenu a uvedené ceně nebyl celník jistý?

  • V takovém případě vám balík zadrží a v blízké době dostanete upozornění o jeho zadržení. Poštou nebo emailem dostanete všechny informace – tedy jaké doklady je potřeba dodat na celnici a proč vám byl balíček zadržen. Po poskytnutí všech informací celník zjistí, že váš balíček přesáhl částku 22 eur a tudíž spadá pod povinnost zaplatit z něj DPH. V blízké době vám bude doručen balík na dobírku. Tato dobírka je vlastně DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou (tento poplatek je poplatek pošty a s celnicí nemá nic společného).

4. Jaké budu vlastně platit poplatky?

Velmi jednoduše a zkráceně.

Balík do 22 eur – neplatíte nic

Balík nad 22 eur do 150 eur – platíte DPH (21 % z ceny zboží včetně poštovního poplatku) + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané v hodnotě 80 eur. Poštovné v tomto případě nebylo žádné.

21 % z 80 eur – 16,8 eur.

K těmto 16,8 eurům připočteme poplatek za zastupování poštou či kurýrní společností (kolem 5 eur v případě pošty, kurýrní společnosti mají různé poplatky a jsou dostupné na jejich domovské stránce)

Balík nad 150 eur – platíte CLO + DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

V případě objednávky nad 150 eur se jako první údaj počítá CLO a tedy se mění způsob počítání DPH!

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané za 160 eur. Poštovné do této ceny nezapočítávají. Podle charakteru objednávky zjistíme výši cla. V našem případě to bude lustr z plastu (clo je ve výši 4,7%).

Výpočet CLO – 4,7% ze 160 eur = 7.52 eur

Výpočet DPH – 21% ze 167.52 eur (160+ 7.52) = 35,18 eur

Kam dál?

Jak nakupovat značkové zboží na Aliexpressu?

Kde mohu vybírat značkové zboží?

Jak vybrat správnou velikost nebo barvu ze skrytého odkazu prodejce?